Pamiętaj, żeby nie jechać na rozmowę o pracę na ostatnią chwilę, różne czynniki losowe mogą opóźnić dojazd, co spowoduje spóźnienie. Dla pracodawcy może być to komunikat, że dana osoba jest niepunktualna i notorycznie się spóźnia. W kontekście pracy, spóźnianie się nie jest mile widziane.
Warto pamiętać, żeby podczas rozmowy być energicznym i pozytywnie nastawionym, ponieważ może to pozytywnie wpłynąć na naszego rozmówcę/rekrutera. Entuzjazm odnosi się do naszego uścisku dłoni podczas przywitania, jak i do tonu głosu, a także postawy. Ważne jest, żeby uścisk oraz ton głosu były pewne i zdecydowane, a postawa wyprostowana. Energiczne osoby są bardziej wydajne, dlatego też częściej otrzymują zatrudnienie.
Warto również pamiętać by strój był adekwatny do sytuacji. W momencie wyboru stroju warto uwzględnić branżę oraz stanowisko, na które aplikujemy. Przede wszystkim ważne jest by strój był czysty i schludny. Ponadto pamiętaj również o zapachu – z umiarem. Wrażenie robimy zarówno naszym wyglądem, zapachem, jak i postawą.
Nie zawsze sam proces słuchania wiąże się ze słyszeniem. W momencie rozmowy kwalifikacyjnej, skupiaj się na tym, co mówi do Ciebie rekruter, abyś mógł się do tego odnieść, zadać pytanie czy kontynuować wątek.
Zadawanie pytań jest również elementem aktywnego słuchania. Dopytujemy, ponieważ chcemy wyjaśnić kwestie dla nas niezrozumiałe. Ponadto często zdarza się, że nie mamy świadomości czy prawidłowo odpowiadamy na pytania, które zadaje nam rekruter. Zamiast brnąć w odpowiedź na niezrozumiałe dla nas pytanie, warto upewnić się w tej kwestii i poprosić o uściślenie, doprecyzowanie pytania. Nie będzie to żadną ujmą dla nas, jeśli po prostu spytamy, jakiej dokładnie odpowiedzi się od nas oczekuje.
Coraz częstszym zjawiskiem jest określanie siebie licznymi przymiotnikami tj. jestem kreatywny, otwarty, sympatyczny, ambitny, jednak nasz przyszły pracodawca oczekuje potwierdzenia tychże określeń, które sobie przypisujemy. Warto odnosić się do doświadczeń z poprzedniego miejsca pracy i przedstawić rozmówcy konkretne sytuacje, które świadczą o tym, że określamy siebie jako osobę np. kreatywną. W momencie rozmowy kwalifikacyjnej, warto opowiedzieć o swoich sukcesach. Ważna jest jakość, a niekoniecznie liczba przymiotników. Dobry przykład sytuacji, który odnosi się do naszej cechy jest dla pracodawcy zdecydowanie więcej wart, niż kilkanaście nieuargumentowanych. Nasza przeszłość jest dla przyszłego pracodawcy cenną informacją. Jeżeli podejmujesz swoją pierwszą pracę, możesz odnieść się do sukcesów, które osiągnąłeś podczas praktyk lub podczas prac zaliczeniowych.
autor: Hanna Sołtysiak